BIESIADA u JANA - dzbanie mój pisany. Autor filmu: W. Pitak

Opublikowany 24 cze 2017
BIESIADA u JANA. Premiera - sierpień 1980.
.
Wspaniałą muzykę do tego przedstawienia napisał Mikołaj Borek - muzyk, kompozytor i pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku, dekoracje i kostiumy opracowała Kika Lelicińska - scenograf BTD w Koszalinie.
Solowe partie wokalne wykonywał Wacław Kubicki - muzyk, wokalista, pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku, solowe partie na gitarze klasycznej, współpraca literacka i reżyserska - Ryszard Popowski - poeta, muzyk i pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku, no i ten czwarty - Władysław Pitak, występujący w roli Jana Kochanowskiego - autor scenariusza, reżyser spektaklu, aktor i pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku i Akademii Pedagogicznej w Słupsku.
.
"Biesiada u Jana" była wielokrotnie przedstawiana publiczności koszalińskiej. W Polsce Kameralny Teatr Muzyczny z Koszalina występował z tym spektaklem ponad 100 razy dla młodzieży i tyle samo dla dorosłych - przede wszystkim w zakładach pracy objętych strajkami aż do ogłoszenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 r.
.
Posłuchajmy pieśni: „Dzbanie mój pisany” z biesiady sobótkowej w teatrze czarnoleskim u Jana Kochanowskiego. Partie solowe śpiewa Wacław Kubicki .
.
Nagrania dokonano w grudniu 1980 r. w Polskim Radio w Koszalinie. Realizatorem dźwięku był Takis Grancalis.
.
Uwaga!
Utwór jest częścią spektaklu: „BIESIADA u JANA” autorstwa Władysława Pitaka i Mikołaja Borka i jest chroniony Prawem Autorskim (Zaiks)
.
„Dzbanie mój pisany,
Dzbanie polewany,
Przymkni się do nas, a daj się nachylić,
Chciałbym twym darem gości swych posilić
.
I ten cię nie minie,
Choć kto mądrym słynie.
Pijali przedtym i filozofowie,
A przedsię mieli spełna rozum w głowie”
… itd.
Opr. Literackie: Władysław Pitak
Muz. Mikołaj Borek
.
więcej :
www.aktor.fora.pl/spektakle-widowiska,3/biesiada-u-jana,33.html
www.logos.pomorze.pl/teatr08/
.

Komentarze